Hiszpania jest jednym z krajów z największą ilością gajów oliwnych na świecie. Szacuje się, że rośnie tu ponad 300 milionów drzew oliwnych, które zajmują powierzchnię ponad 2,5 miliona ha. Są one rozproszone głównie w południowej i wschodniej części półwyspu, na terenie 34 prowincji. Nic więc dziwnego, że kraj Cervantesa jest jednym z czołowych producentów oliwy z oliwek z pierwszego tłoczenia. Oliwa stanowi esencję lokalnej kuchnii. Jest ona produktem podstawowym na hiszpańskich stołach.

O jakości hiszpańskiej oliwy zaświadcza certyfikat Denominación de Origen Protegida (D. O. P.), czyli rodzaj ochrony w zakresie własności przemysłowej opartej na oznaczeniu pochodzenia, stosowany w stosunku do produktów spożywczych w Hiszpanii. W przypadku oliwy istnieją 32 Denominación de Origen Protegida : 14 w Andaluzji, 5 w Katalonii, 5 w Castilla-La Mancha, 2 w Estremadurze i po jednej w Walencji, Aragonii, Rioja, Nawarra, Wspólnocie Madrytu i na Balearach.

Staramy się popularyzować to co najlepsze, dlatego podczas naszych wycieczek z ogromną przyjemnością odwiedzamy najlepsze wytwórnie oliwy w naszej okolicy. Bywamy częstymi gośćmi między innymi w andaluzyjskiej, rodzinnej firmie produkującej oliwę z oliwek – Basilippo. Jesteśmy również bywalcami w Muzeum Oliwy w Segorbe (Museo del Aceite de Segorbe). W Madrycie natomiast oferujemy degustacje i szkolenia w doskonałym centrum kształcącym specjalistów od tzw. „płynnego złota” – Escuela Europea de Cata Madrid.

Serdecznie zachęcamy do uczestnictwa w naszych wycieczkach szlakiem hiszpańskiej oliwy:-)