Egun on!
Dziś zabieramy Was do stolicy Kraju Basków, czyli do Vitorii-Gasteiz, jednego z najbardziej zielonych miast Hiszpanii. Nie bez powodu w 2012 roku miasto zostało nazwane zieloną stolicą Europy- miasto liczy 242 tyś mieszkańców, a na jednego mieszkańca przypada 42m² zieleni.

Wielkim walorem miasta jest doskonale zachowana średniowieczna starówka, otoczona murami, w której sercu można zwiedzić gotycką Katedrę z XIVw. Wieża Katedry de Santa María służyła kiedyś do wypatrywania wrogów. Od 20 lat katedra podlega ciągłym procesom restauracyjnym, dlatego zwiedzanie odbywa się w kaskach i pod nadzorem przewodnika. Stare miasto jest położone na kilku poziomach, ale nie martwcie się, bo na najbardziej stromych uliczkach, można znaleźć ruchome chodniki, które ułatwiają zwiedzanie miasta.

Stare miasto od nowego oddziela plac „Plaza de la Virgen Blanca”, na którym stoi pomnik poświęcony bitwie pod Vitorią z 1813, w której klęskę poniósł Napoleon.
Vitoria-Gasteiz jest jeszcze stosunkowo mało spopularyzowana wśród turystów zagranicznych- liczne bary i restauracje wypełnione są głównie ludźmi lokalnymi, co dodaje miastu uroku. Warto zwiedzić główny rynek, czyli Mercado de Abastos, gdzie można nie tylko podziwiać świeże i niespotykane produkty lokalnej kuchni, ale również można je na miejscu zdegustować.

O Vitoria-Gasteiz ostatnimi czasy zrobiło się jednak trochę głośniej dzięki książkom z cyklu “ Trylogia Białego Miasta” autorstwa Evy García Sáenz de Urturi. Na bazie pierwszej części trylogii powstał film „Cisza Białego Miasta”, w którym możecie zapoznać się z wyjątkowym klimatem pełnym historii, autentycznej gastronomii, dużej ilości zieleni i wielu murali jaki oferuje stolica Kraju Basków.

Zapraszamy na wspólne wycieczki:-)

Paulina Grygielska