Dziś kilka słów na temat popularnego i tak uwielbianego w Hiszpanii chleba. Jest on jedzony na śniadanie, dodawany do obiadu i kolacji. Stanowi jeden z kluczowych składników do przyrządzenia niektórych zup/chłodników (salmorejo, gazpacho czy zupa kastylijska) i deserów (torrijas). Wg. redakcji „Directo al Paladar” w Hiszpanii występuje 315 odmian chleba. Niektóre z odmian pieczywa mają długą tradycję wypieku i są typowe dla konkretnych hiszpańskich obszarów geograficznych.

Najczęściej spożywaną odmianą chleba jest barra, znana również pod nazwą barra de pan czy pistola w Madrycie. Hiszpanie nie gardzą również pochodzącymi z Francji bagietkami i czy włoskimi ciabattami.

Przebywając w Hiszpanii warto spróbować tradycyjnego pieczywa typu: hogaza, pan gallego, mollete czy pan de payés.

Hogaza nazywana chlebem pasterzy lub rolników wymieniana była już w książce Miguela Cervantesa „Don Kichote z La Manchy”. Jest to pieczywo bardzo charakterystyczne dla prowincji Zamora i Leon. Wypiekany jest w postaci dużych bochnów z mąki pszennej, dawniej z żytniej. Jest częstym dodatkiem do różnych dań mięsnych i kiełbas.

Pan gallego jest jednym z najlepszych chlebów wypiekanych w Hiszpanii. Jest on przygotowywany na zaczynie i jeśli to możliwe na bazie mąki pochodzącej z Galicji. Bochenki są zazwyczaj dużych rozmiarów.

Pan de payés to apetycznie wyglądający chleb, wypiekany w kształcie dużych bochenków głównie na terenie Katalonii. Jest to pieczywo wyrabiane na zakwasie, charakteryzujące się lekko ciemnym miąższem i chrupiącą skórką. Często podawany jest z zblendowanymi pomidorami, oliwą, solą i opcjonalnie czosnkiem (pan con tomate lub pan tumaca) lub w towarzystwie typowych katalońskich wędlin takich jak: longaniza czy butifarra.

Mollete to malutkie chlebki bardzo popularne w Andaluzji i Estremadurze. Najsłynniejsze wyrabiane są w mieście Antequera. Historia ich wypieku sięga najprawdopodobniej XV wieku. Pieczywo to podawane jest bardzo często ze zblendowanymi pomidorami, oliwą, solą i czosnkiem. W takim zestawie uważane jest za bardzo zdrowe.

Ciemne pieczywo nie jest zbyt popularne w Hiszpanii. Wielbiciele takiego chleba powinni poszukiwać w piekarniach pan alemán (czyli chleba niemieckiego) lub pan integral (czyli chleba razowego) lub ewentualnie pan de centeno (czyli chleba żytniego).

Smacznego!