Plaza de España w Sewilli jest niewątpliwie jednym z najpiękniejszych i najbardziej kolorowych placów w całej Hiszpanii.


Wybudowany został ok. sto lat temu, aby służyć Hiszpanom jako najważniejsza przestrzeń promocyjna w trakcie Wystawy Iberoamerykańskiej, którą Sewilla gościła w 1929 r. Wizyta na Placu Hiszpańskim jest też oczywiście jednym z punktów programu naszych wspólnych wycieczek po Sewilli.

Plac przecina niewielki kanał. W trakcie Wystawy pływały po nim łodzie przypominające nieco weneckie gondole. Dziś każdy odwiedzający może wynająć za kilka euro tradycyjną łódkę i z tej ciekawej perspektywy podziwiać m.in. kolorową ceramikę zdobiącą niemal cały plac.

Na Placu zobaczyć można kilkadziesiąt obrazów wykonanych z ceramiki. Przedstawiają one w kolejności alfabetycznej wszystkie hiszpańskie prowincje.

Fani „Gwiezdnych Wojen” na pewno kojarzą to miejsce bardzo dobrze: to tutaj nakręcono kilka scen „Ataku klonów”. Nakręcono tutaj również sceny do takich filmów jak „Lawrence z Arabii”, czy „Dyktator”.

Ania Marchlik