Dzisiaj przenosimy się do Madrytu i czas, aby opowiedzieć wam o jednej z głównych atrakcji Madrytu czyli o Pałacu Królewskim.

W miejscu gdzie znajduje się dzisiaj Pałac Królewski zaczyna się historia stolicy Hiszpanii, dawnego „imperium nad którym nigdy nie zachodziło słońce”, jak dawniej mówiono o Królestwie Hiszpanii. To tutaj, w miejscu dzisiejszego Pałacu, Muhammad I, emir Kordoby, dawnego królestwa muzułmańskiego na Półwyspie Iberyjskim, postawił wieżę obserwacyjną. Miała ona kontrolować naturalną granicę pomiędzy częścią chrześcijańską, a muzułmańską półwyspu Iberyjskiego, którą były góry Guadarrama.

Pałac Królewski w Madrycie jest największym pałacem w Europie Zachodniej i jednym z największych na świecie. Jego powierzchnia to ponad 135 000 metrów kwadratowych, prawie dwa razy więcej niż Pałac Buckingham czy Pałac Wersalski. Posiada 3418 pokoi, które były świadkami wielowiekowej historii Hiszpanii. Jest to jedna z niewielu oficjalnych rezydencji głowy państwa, która jest otwarta dla publiczności.

Obecny Pałac Królewski powstaje w XVIII w. i zastąpił dawny Alkazar wybudowany przez muzułmanów i rozbudowywany i upiększany, aż do pamietnej nocy wigilijnej w 1734 roku kiedy to w zachodniej części pałacu wybucha pożar, który doprowadził do całkowicie zniszczenia budowli.

Pomimo iż jest to oficjalna siedziba króla, to od momentu kiedy w 1931 król Alfons XIII opuścił pałac, rodzina królewski nigdy ponownie w nim nie zamieszkała. A obecny król wraz z rodziną mieszka na północnym zachodzie, poza Madrytem.

Dla zwiedzających udostępniona jest tylko cześć pałacu.

Zapraszamy na wspólne wycieczki po Madrycie i pamiętajcie, że z nami, w normalnych warunkach, wchodzicie do pałacu zawsze bocznym wejściem omijając kolejki dla osób indywidualnych.

Aleksander Hryniuk