Pozdrawiamy z Mercado Colón w Walencji:)
Hala Kolumba- jeden z najważniejszych budynków modernistycznych miasta została zaprojektowana przez znanego architekta Francisco More, który swoje lata studiów architektonicznych i początki kariery spędzał podziwiając w Barcelonie prace samego Antonio Gaudiego.

Mercado Colón inaugurowana w 1916 pierwotnie pełniła funkcji hali targowej dla najbogatszej i najmodniejszej dzielnicy miasta czyli Ensanche- dzielnicy burżuazyjnej miasta wprowadzającej jednocześnie nowe rozwiązania planifikacji ulic, placów i rozwiązań architektury miejskiej. Najbogatsi mieszkańcy Walencji nie chcieli tracić czasu, aby wysyłać swoją służbę na największą hale miasta czyli Mercado Central i przeforsowali idee mercado we własnej dzielnicy.

Na początku XXI wieku Mercado Colón przeszło gruntowną renowację. Dziś ten emblematyczny budynek miasta stał się jedną z najpopularniejszych przestrzeni gastronomicznych znajdują się tutaj kawiarnie, bary i restauracje. Możemy napić się tutaj lokalnego piwa Turia, spróbować słynny bezalkoholowy napój czyli Orxate, udać się na popracowy Gin tonik czy na elegancką kolacje w restauracji prowadzonej przez Ricarda Camarene, kucharza z 2 gwiazdkami Michelin.
Do zobaczenia na wspólnych wycieczkach:)

Michał Marczyk