Magiczny zamek – Alcázar w Segowii

  

Alcázar w Segowii to budowla obronna wzniesiona na skalnym wzniesieniu znajdującym się na terenie starego miasta. Na przestrzeni lat pełnił także funkcję zamku, pałacu królewskiego, więzienia i siedziby szkoły artylerii. Według badaczy badaczy wzgórze na którym została wybudowana twierdza było zasiedlone już w czasach rzymskich. Istnienie Alkazaru zostało udokumentowane na początku XII wieku (ok. 1120 roku) czyli po po odzyskaniu miasta przez chrześcijan z rąk muzułmanów. W średniowieczu stał się jedną z ulubionych siedzib królów Kastylii.

Szczególnego znaczenia zamek nabrał w czasach panowania dynastii Trastamara. W tym okresie został gruntownie rozbudowany oraz zyskał duże znaczenie polityczne i symboliczne. W dniu 13 grudnia 1474 roku z segowiańskiej twierdzy wyruszyła Izabela Katolicka, aby zostać proklamowana królową Kastylii w kościele San Miguel w Segowii. 

Innym ważnym wydarzeniem celebrowanym w 1570 roku byl ślub Filipa II z dynastii Habsburgów z jego czwartą żoną Anna Habsburżanką. Flilip II był również inicjatorem ważnych prac remontowych na terenie Alkazaru, między innymi montaż nowych spiczastych pokryć dachowych, które nadały budowli charakterystyczny wygląd zamku rodem z Europy Środkowej, jakże odmienny od pozostałych kastylijskich twierdz. 

Po przeniesieniu w 1561 roku stolicy do Madrytu, Alcazar utracił rangę królewskiej rezydencji i przez prawie dwa wieki pełnił funkcję więzienia. W 1764 roku król Karol III założył Królewską Szkołę Artylerii, której siedzibą stał się Alcazar. Szkoła ta funkcjonowała do 6 marca 1862 roku, kiedy to dotkliwy pożar zniszczył poszycie dachowe i uszkodził konstrukcję. Jego odbudowa rozpoczęła się w 1882 roku. W 1896 roku królowa regentka Maria Krystyna w imieniu swojego małoletniego syna, Alfonsa XIII, przekazała Alkazar hiszpańskiemu Ministerstwu Wojny, które przeznaczyło go na siedzibę korpusu Artylerii. W 1898 roku w górnej części budynku założono Główne Archiwum Wojskowe, ktore znajduje sie tam po dziś dzień. 

W 1931 roku Alcázar został ogłoszony kluczowym hiszpańskim zbytkiem historyczno-artystycznym. W 1951 roku utworzono Patronat Alkazaru dla zapewnienia konserwacji zabytku.

Agnieszka Sobolewska

—————————————

Odkryj z nami wszystkie oblicza Hiszpanii: od słonecznej Andaluzji, przez zielony i pełen atrakcji Madryt, wybrzeże Morza Śródziemnego z Walencją i Barceloną, po urokliwe zakątki Kraju Basków i Galicji na północy kraju.