Tak prawdę mówiąc Chamberí to jeden z 21 dystryktów w skład którego wchodzi 6 dzielnic: Gaztambide, Arapiles, Trafalgar, Almagro, Ríos Rosas i Vallehermoso. Jest to jedna z najbardziej tradycyjnych części Madrytu, która do 1868 roku były na przedmieściach, ponieważ historyczne miasto kończyło się na północy na tak zwanych Bulevares de Génova, Sagasta, Carranza i Alberto Aguilera.

Od XIX staje się alternatywą poza dawnymi murami miasta dla tej części wyższej klasy, która nie miała miejsca na dworze królewskim. W Chamberí osiedlają się mieszczanie i arystokraci, zamieniając ten obszar Madrytu w jedną z najbardziej eleganckich dzielnic miasta.

Istnieje kilka teorii skąd pochodzi nazwa Chamberí, chociaż niemal jednogłośnie przyjmuje się jej francuskie pochodzenie.

Mówi się, że podczas wojny o niepodległość (1808–1814) francuski pułk Chambery zajmował tereny obecnej dzielnicy Chamberí.

Inna teoria mówi o tym, że żona Filipa V, María Luisa Gabriela de Saboya, która dorastała w mieście Chambéry (Sabaudia. Francja), uwielbiała spacerować poza Bramą Santa Bárbara, obecne tereny dzielnicy.

Nazwa Chamberí jest również związana z Bárbarą de Braganza, żoną Ferdynanda VI oraz z założeniem Klasztoru Salesas Reales, którego była promotorką. Mówi się, że pierwsze zakonnice pochodzily z Chambéry, historycznej stolicy francuskiej Sabaudii w Alpach.

Aleksander Hryniuk