Dziś zabieramy Was do jednego z naszych ulubionych i najładniejszych miasteczek w całym regionie La Rioja czyli do Laguardia, o którego mieszkańcach zwykło mówić się, iż w ich żyłach zamiast krwi płynie wino:)

Tereny tego miasta znajdującego się na wzgórzu, w Średniowieczu należały do królestwa Nawarry. W X wieku wybudowano zamek obronny, z czasem dodano mury obronne, które do dziś otaczają miasteczko.
Miasteczko o nietypowym kształcie migdała ma zaledwie 3 kamienne ulice, zamknięte dla ruchu drogowego, które zdecydowanie przenoszą Cię w czasie.

Na końcu jednej z ulic znajduje się kościół Santa Maria de los Reyes wybudowany między XII a XIV w, a na pobliskim skwerze można zobaczyć ciekawe rzeźby poświęcone pielgrzymom drogi św. Jakuba.

Ale tak naprawdę największą atrakcją Laguardii są jej winiarnie. Na szczególne wyróżnienie zasługuje podziemna winiarnia Fabulista, jedna z najstarszych i zdecydowanie największych, nadal działających winiarni w podziemiach miasteczka. Inne pobliskie winiarnie warte wyróżnienia to na pewno Eguren Ugarte oraz nowoczesna winiarnia Ysios zaprojektowana przez Santiago Calatrave.

Paulina Grygielska