Dzisiaj zapraszamy nie tylko na film, ale także na przepisy dań hiszpańskich.

Hiszpańska kuchnia jest cenioną i znaną na całym świecie ze swojej jakości i różnorodnych produktów. Prawdą jest, że w sferze międzynarodowej kuchnia francuska lub włoska, z różnych powodów, są bardziej znane. Nie mniej jednak jest wiele hiszpańskich restauracji, które z roku na rok zajmują czołowe miejsca wśród najlepszych na świecie, nie wspominając o takich osobach jak Ferran Adrià, Martín Berasategui, Arzak, Pedro Subijana, Quique Dacosta, David Muñoz lub bracia Roca to tylko niektóre z nazwisk, których sława wychodzi poza kraj.

Ale nie trzeba iść do restauracji z trzema gwiazdkami Michelin, aby cieszyć się hiszpańskim jedzeniem. Bo te najbardziej typowe dania są w tych restauracjach rodzinnych lub małych barach osiedlowych. Przede wszystkim Hiszpania ma imponujące produkty wszelkiego rodzaju. Położenie tego kraju, jego klimat, uwarunkowanie geograficzne, sprawiają, że mamy fantastyczne i różnorodne gatunki ryb czy owoców morza, niepowtarzalne mięso jak wołowina, czy doskonałe sery, wędliny, warzywa, owoce, no i nie możemy zapomnieć o winach.

Hiszpańska gastronomia jest w rzeczywistości jedną z najbardziej zróżnicowanych w Europie, z wyraźną różnicą między terenami skąpanymi w basenie Morza Śródziemnego, a tymi które znajdują się na północy jak Kantabria czy Kraj Basków i wewnątrz Półwyspu Iberyjskiego, a nie wspominając o Wyspach Kanaryjskich czy Balearach. Różne klimaty, jakie występują w poszczególnych częściach kraju sprawiają, że asortyment produktów jest ogromny, a przede wszystkim o wysokiej jakości.

Ta różnorodność sprzyja bogactwu przepisów, jakie posiada niewiele krajów. Wszystkie regiony, a nawet prowincje hiszpańskie, mają unikalne i specjalne potrawy miejscowe, którymi wyraźnie zaznaczają różnice. Generalnie podróże po Hiszpanii są często podróżami gastronomicznym. Dlatego też dzisiaj chcieliśmy wam zaproponować wycieczkę gastronomiczna po Hiszpanii od Kraju Basków, poprzez centrum półwyspu Iberyjskiego, jak okolice Madrytu, dalej Walencja i nie może zabraknąć nam Andaluzji.

Poniżej filmu znajdziecie przepisy na dania, o których mówimy w naszych „Hiszpańskich rozmowach”.

Dzisiejszy odcinek poświęcony jest słynnym daniom z Walencji, Kraju Basków, Andaluzji oraz okolic Madrytu. Wśród lokalnych smaków, o których opowiemy są paella, dorsz w sosie pil pil, ogon byka, a także tajemniczo brzmiąca carcamusas.

W nagraniu biorą udział:
– Aleksander Hryniuk, przewodnik po Madrycie,
– Michał Marczyk, przewodnik po Walencji,
– Paulina Grygielska, przewodnik po Bilbao,
– Ania Marchlik, przewodnik po Sewilli.

 

Przepisy:


 

Paella


Składniki, dla 4 osób:

400 gr ryżu
1 – 1,5l wody
1 kg kurczaka w kawałkach
0,5 kg królika w kawałkach
250 gr fasolki zielonej (szparagowej)
100 gr dużej bialej fasoli (Jas)
150 gr startego pomidora
6-8 łyżeczek Oliwy z oliwek
1-2 łyżeczki słodkiej papryki zmielonej
Szafran
Rozmaryn
Sól
Cytryna (ewentualnie do podania już gdy danie gotowe)
* Paella (patelnia do gotowania)

Przygotowanie:

– Rozgrzewamy patelnię* na mocnym ogniu i wlewamy na jej środek oliwę z oliwek. Gdy oliwa się nagrzeje, dodajemy mięso (kurczak i królik) z dodatkiem soli i smażymy, aż mięso się zazłoci. Smażymy intensywnie i równomiernie mięso, a następnie dodajemy najpierw fasolę zieloną później białą, dodajemy startego pomidora i słodką paprykę. Smażymy wszystko razem intensywnie mieszając. (ok 25-30min)
– Następnie zalewamy woda i dodajemy szafran, rozmaryn i sól do smaku. Na początek czekamy, aż woda zacznie wrzeć i dalej gotujemy na dużym ogniu przez 5 – 10 minut, później zmniejszamy moc ognia i gotujemy przez kolejne ok 20 – 30 minut.
– Ponownie zwiększamy ogień i równomiernie rozrzucamy ryż po całej powierzchni patelni. Sprawdzamy stan soli i ewentualnie dosalamy wedle gustu. Gotujemy, nie mieszając, gdy ryż jest już równomiernie rozrzucony, przez parę minut na mocnym ogniu (ok 8min). Następnie zmniejszamy ogień i czekamy, aż ryż wchłonie wodę ( 10 minut).


 

Carcamusas


Składniki, dla 6 osób:

– 1 kg wieprzowiny z łopatki lub szynki
– 200 gr chorizo
– 200 gr szynka serrano
– 1 cebula
– 1-2 suszone papryczki chili
– 2 ząbki czosnku
– ½ l sosu ze smażonych pomidorów
– 150-200 g. zielonego groszku
– 1 szklanka białego wina
– Oliwa z oliwek, sól i pieprz

Przygotowanie:

– Mięso pokroić w kostkę ok. 1,5 cm. Cebulę obrać i pokroić w małą kosteczkę. Czosnek obrać i drobno posiekać. Pokroić chorizo i szynkę serrano w drobna kostkę.
– W dużym garnku na niewielkiej ilości oleju przez moment smażymy chili. Następnie dodajemy pokrojone w kawałki mięso i smażymy na dużym ogniu. Mięso powinno być przyrumienione na zewnątrz a trochę surowe w środku. Ważne, aby smażyć na dużym ogniu.
– Usmażone wstępnie mięso odkładamy na bok i do garnka wrzucamy pokrojony czosnek i cebule i czekamy aż się zarumienią .
– Dodajemy ponownie mięso i zalewamy wszystko winem. Tak aby przykryło mięso. Jak tylko zacznie się gotować zmniejszamy ogień do min i zostawiamy mniej więc 15-20 min.
– Następnie dodajemy pokrojoną w kostkę szynkę i chorizo, troche podsmażymy i dodajemy groszek i zalewamy wszystko sosem z smażonych pomidorów i zostawiamy na wolnym ogniu tak 30 min.
– Na koniec warto spróbować i doprawić solą i pieprzem.
– W Toledo często podawane jest w małych glinianych miseczkach.

Smacznego!!!!!


 

Ogon byka, tradycyjny przepis z Kordoby


Składniki: dla 6 osób:

Ogon byka lub wołowy: 2kg
Cebula: 3 sztuki
Marchew: 3 sztuki
Pomidory: 4 sztuki
Oliwa: 100 ml
Czosnek: 8 ząbków
Białe wytrawne wino: 450 ml
Sól: 30 g
Pieprz, szafran: do smaku
Woda: 1,2 l
Gożdziki: 6
Zielona papryka: 1 sztuka

Przygotowanie:

– Najlepiej przygotować dzień przed planowanym serwowaniem dania.
– Zeszklić cebulę na oliwie w garnku, w którym zmieści się mięso.
– Do cebuli dodajemy pokrojone ząbki czosnku, marchewkę pokrojoną w plasterki i paprykę pokrojoną w kostkę.
– Po ok. 5 min. Dodajemy pokrojone w przekrojone na pół plasterki pomidorów.
– Dodajemy oczyszczone i pokrojone mięso i wszystko mieszamy.
– Dodajemy kilka nitek szafranu, wino, sól, goździki, pieprz oraz wodę.
– Gdy zacznie wrzeć, zmniejszamy ogień do minimum.
– Gotujemy przez ok. 3 godziny.
– W razie konieczności dodajemy trochę wody.
– Mięso jest gotowe, gdy widać, że swobodnie oddziela się od kości.
– Odstawiamy do ostygnięcia.
– Wyciągamy mięso, a pozostałe składniki z garnka blendujemy.
– Mięso polewamy otrzymanym w wyniku blendowaniu sosem, podgrzewamy i gotowe!
– Serwujemy np. z frytkami.

Smacznego!!!!!


 

Dorsz w sosie pil pil


Składniki, dla 4 osób:

– 8 kawałków dorsza solonego
– 4 średnie ząbki czosnku
– 350 ml oliwy z oliwek virgen lub suave
– opcjonalnie 1 papryczka ostra typu guindilla (chili)

Przygotowanie:

– Odsalamy dorsza 48 godzin wcześniej. Nie ściągamy skóry. Najpierw myje się pod kranem, a następnie wkładamy do miski zalewamy wodą na około 48 h, wymieniamy wodę co 6h.
*trzymamy w lodówce
– Na dużej patelni rozgrzewamy oliwę. W między czasie czosnek obieramy i kroimy w grube plastry. Podsmażamy go przez około 3 minuty ostrożnie , żeby się nie spalił. Wybieramy czosnek z oleju i odkładamy na bok.
– Zmniejszamy ogień, żeby olej ostygł, dorsz nie będzie się smażył tylko lekko gotował na oleju w niskiej temperaturze. Układamy dorsza na ostudzonym oleju, skórą do góry.
– Teraz możecie dodać ostrą papryczkę.
– W czasie gotowania dorsza cały czas, delikatnie ruszamy patelnią – w ten sposób dorsz wypuszcza żelatynę zawartą w skórze ryby, która sprawi, że sos zgęstnieje. Dodajemy czosnek i cały czas ruszamy, czasem mieszamy. Nie odwracamy ryby, gotujemy około 10-15 minut.

Smacznego!!!!!